Apostilování patentů a ochranných známek

Získali jste ochrannou známku nebo patent a chcete, aby byl váš vynález nebo třeba název firmy chráněný nejen v České republice, ale také v jiných zemích? Pak se v řadě případů neobejdete bez takzvané apostilní doložky. V následujících řádcích si přiblížíme, co je to patent a ochranná známka, ale také si řekneme více o apostile.

Co je to patent a k čemu slouží?

Patent je označení pro dokument, který majiteli zaručuje ochranu vlastnických práv k vynálezu. Jedná se tedy o formu ochrany vynálezu. A co se vlastně rozumí vynálezem? Za vynález se považuje výsledek tvůrčí duševní činnosti.

Aby u nás byl vynález patentovaný, musí být nový, průmyslově využitelný a musí být výsledkem vynálezecké činnosti. Patentovat je možné jak nové výrobky, tak i nové technologie. Vlastník má možnost patent převést na někoho jiného nebo udělit určitým osobám či firmám souhlas s jeho používáním.

Jak patent registrovat?

Patenty v České republice uděluje Úřad průmyslového vlastnictví. O patent je možné zažádat prostřednictvím přihlášky s přiloženou dokumentací o vynálezu, která následně prochází průzkumem.


Patentovat můžete nové výrobky i nové technologie

Co je to ochranná známka a jaká je její funkce?

Patent se často zaměňuje s ochrannou známkou. I přesto, že tyto dva pojmy spojuje ochrana práv k výsledkům tvůrčí činnosti, existují mezi nimi zásadní rozdíly.

Patent slouží k ochraně vlastnických práv k vynálezům. Ochranná známka jednoduše řešeno slouží k rozlišení zboží nebo služby. Chrání tak například váš design, název nebo slovní spojení před napodobováním ze strany konkurence. Hlavním smyslem ochranné známky je tedy předejít záměně vašich výrobků a služeb za výrobky či služby konkurenční firmy.

Jak registrovat ochrannou známku?

Přihláška ochranné známky se stejně jako přihláška patentu podává u Úřadu průmyslového vlastnictví neboli Patentového úřadu. Tento úřad zároveň vede registr ochranných známek. Ochrannou známku může přihlásit jak právnická, tak i fyzická osoba, musí se však jednat o výrobky nebo služby, které jsou předmětem jejího podnikání.

Průměrná doba řízení od podání přihlášky do zapsání ochranné známky se pohybuje mezi 5 až 12 měsíci. Kolik ochranná známka stojí? Poplatek za registraci ochranné známky se obvykle pohybuje okolo 5 000 až 10 000 Kč.

Co je to duševní vlastnictví?

Patenty a ochranné známky jsou považované za takzvané duševní vlastnictví. Za duševní vlastnictví zákon obecně považuje výsledky lidské tvůrčí činnosti, které představují nehmotné statky uplatnitelné na trhu. Kromě patentů a ochranných známek se k duševnímu vlastnictví řadí také vědecké objevy, literární, vědecká a umělecká díla, obchodní známky apod.

K čemu slouží apostila/apostille?

V případě, že máte patent nebo ochrannou známku a podnikáte i v zahraničí, je možné, že se setkáte s pojmem apostila. Apostila je vyšší stupeň ověření podpisu a otisku razítka listiny. Ověřeným překladem do jazyka cílové země a apostilou je třeba ověřit listiny v případě zemí, se kterými nemá Česká republika uzavřenou dvoustrannou mezinárodní smlouvu, která upravuje osvobození od ověření, a které současně jsou smluvním státem Haagské úmluvy o apostile.


Při podnikání v zahraničí budete potřebovat úředně ověřené překlady dokumentů

Apostilování patentů a ochranných známek

Při podnikání v zahraničí po vás budou úřady pravděpodobně vyžadovat ověření dokumentů pro jejich použití v dané zemi. V závislosti na zemi, ve které budete dokumenty předkládat, je třeba úředně ověřený překlad apostilovat nebo superlegalizovat. Jak už jsme zmínili, apostilou je nutné opatřit dokumenty v zemích, se kterými nemá ČR uzavřenou dvoustrannou mezinárodní smlouvu a které zároveň jsou smluvním státem Haagské úmluvy o apostile.

Kdy musíte opatřit patenty nebo ochranné známky apostilou?

Patenty nebo ochranné známky budete muset ověřit prostřednictvím apostily v případě nákupu patentů ve výše uvedených zemích nebo pokud budete žádat o zahraniční patentovou ochranu. Apostilování patentů a ochranných známek je nutné také ve chvíli, kdy budete patent nebo ochrannou známku prodávat zahraniční společnosti.

Legalizace a superlegalizace dokumentů

Pojem apostila velmi úzce souvisí s pojmy legalizace a superlegalizace. Co se pod těmito pojmy skrývá? Pokud budete potřebovat, aby byla v zahraničí uznaná veřejná listina, budete ji muset ve většině států jednak nechat soudně přeložit a jednak legalizovat, tedy opatřit vyšším ověřením listin (apostilou nebo superlegalizací).

Superlegalizace je tedy stejně jako apostila vyšší stupeň ověření úředních listin předkládaných v zahraničí. Superlegalizaci podléhají dokumenty v zemích, které s Českou republikou nemají dvoustrannou mezinárodní smlouvu ani nepodepsaly Úmluvu o apostile.

To znamená, že ať už chcete svůj patent nebo ochrannou známku chránit i za hranicemi nebo plánujete patent prodat v cizí zemi, je možné, že budete muset patent či ochrannou známku apostilovat, případně superlegalizovat.

Další témata: