Jak zajistit, aby vám zahraniční úřady uznaly dokumenty, ať už v podobě oddacího listu nebo třeba plné moci ke koupi nemovitosti? Odpovědí je takzvaná apostila, která zajišťuje uznání úředních dokumentů v zemích, jež jsou stranami Úmluvy o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin. V našem článku zjistíte, jak apostila funguje a v jakých případech ji budete potřebovat při prodeji nemovitosti.
Co si představit pod pojmem apostila?
Apostila je speciální doložka připojovaná k veřejným listinám za účelem jejich použití v zahraničí. Jedná se o vyšší stupeň ověření podpisu a otisku razítka a její pravosti, díky kterému je možné listiny použít v zahraničí a prokázat, že je vydal nebo ověřil příslušný orgán České republiky.
A jaká je historie apostily? Apostila vznikla v roce 1961 během Haagské konference s cílem nahradit poměrně složitý proces superlegalizace dokumentů. Apostilní doložka, kterou uznává 120 zemí, se používá k ověření platnosti různých typů veřejných listin, jako jsou úmrtní listy, rodné listy, notářské zápisy apod.
Jak apostila vypadá?
Apostila má podobu malého papíru, který obsahuje základní údaje, jako je například jméno osoby, jež dokument apostiluje, název země, kde byla vydaná, datum vydání a razítko, které potvrzuje pravost dokumentu. Apostila se přikládá k oficiální listině.
Jak apostila funguje a jak se liší od superlegalizace dokumentů?
Jak už jsme nastínili, apostila zajišťuje uznání úředních dokumentů v zemích, které jsou stranami Úmluvy o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin, která byla sjednaná v Haagu v roce 1961. Před použitím v zahraničí je zpravidla nutné apostilovaný dokument ještě úředně přeložit do jazyka země, kde chcete dokument předložit.
Vyšším stupněm ověření dokumentů je i superlegalizace, která je vyžadovaná v zemích, jež Úmluvu o apostile nepodepsaly. Superlegalizace je procesem dvojího ověření, který je časově náročnější i dražší než apostila.
Kdy je nutná apostila při prodeji nemovitosti v zahraničí?
Z výše uvedeného vyplývá, že apostila může být vyžadovaná u určitých typů dokumentů souvisejících s prodejem nebo koupí nemovitosti či bytu v zahraničí. Příkladem může být plná moc k prodeji nemovitosti, v případě, že budete jednat prostřednictvím zástupce.
Pokud se nacházíte v zahraničí, podpis na plné moci můžete ověřit na nejbližším zastupitelském úřadě ČR nebo u místního notáře s oprávněním pro tyto služby. Apostila může být vyžadovaná i například u kupní smlouvy, výpisu z katastru nemovitostí apod.
Kde apostilu získat?
Apostilní doložku v každém ze států vydává jeden nebo více úřadů, v případě České republiky se jedná o Mezinárodní odbor Ministerstva spravedlnosti ČR a Konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Ministerstvo spravedlnosti vydává apostilu pro listiny vydané justičními a notářskými orgány a ministerstvo zahraničních věcí pro ostatní typy dokumentů, jako jsou matriční doklady, doklady o studiu, zdravotní doklady apod.
Naše agentura vám zajistí soudní překlady i apostily pro potřebné dokumenty
Význam apostily v mezinárodním kontextu
Apostila, která usnadňuje proces ověřování pravosti dokumentů, je akceptována ve všech zemích, které jsou smluvními stranami Haagské úmluvy. Pro Českou republiku vstoupila Haagská úmluva v platnost v roce 1999.
Mezi další země, které podepsaly tuto úmluvu, patří například Anglie, Austrálie, Bulharsko, Finsko, Polsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Japonsko, Lucembursko a desítky dalších.
Rady a tipy na závěr
V první řadě je třeba myslet na to, že apostila ověřuje pouze pravost dokumentů, nikoliv to, co je v dokumentu napsané. Pokud tedy bude v dokumentu nějaká chyba, apostilou ji nenapravíte. Aby proces apostilování proběhl hladce, ujistěte se, že jsou veškeré klíčové údaje správné a úplné.
Pokud prodáváte nebo kupujete nemovitost v zahraničí, ujistěte se, že máte všechny potřebné dokumenty úředně přeložené a opatřené apostilou. S profesionálním překladem i získáním apostily vám rádi pomůžeme.